Spiritüel Ne Demek?
Spiritüel Ne Demek?

Spiritüel Ne Demek?

 

 

Spiritüel Fransızca kökenli bir kelime olup, tinsel, ruhsal anlamına gelmektedir. Spiritüalizm ise ruhçuluk demektir. Peki, farklı şekillerde yorumlanan bu kelimeler hakkında daha başka neler söyleniyor? Gelin, spiritüel ne demek, spiritüalizm nedir, birlikte inceleyelim.

 


Latince ruh anlamına gelen spiritus sözcüğünden türetilmiş olan spiritüalizm, öte alemcilik olarak da ifade edilmektedir. Ve günümüzde spiritüel, spiritüellik, spiritüel enerji, spiritüel insan gibi kavramların her geçen gün biraz daha fazla insanın dikkatini çektiğini görüyoruz.

 

 

Nitekim maddeye artan bağımlılığın ve ruhsuz yaşantıların bu durumda etkili olduğunu rahatlıkla öne sürebiliriz diye düşünüyorum. Evet, anlamını bilen bilmeyen bir sürü insan tarafından kullanılan spiritüel sözcüğünün ne anlama geldiği konusunda pek çok farklı tanım yapılmakta, TDK’de tinsel olarak ifade edilen bu kelime değişik biçimlerde yorumlanmaktadır.

 

 

Kimilerine göre spiritüellik kişinin manevi yaşama odaklanması ve materyalist düşünceden tamamen uzaklaşmasıdır. Kimilerine göre ise negatif düşüncelerden tamamen arınmış, ruhunu iyilik ve güzellikle beslemiş kişiler spiritüel yaşamın sırrını çözmüş olanlardır. Kimileri de ruhani işlerle uğraşmanın spirütüellik anlamına geldiğini savunmaktadır.

 

 

Bazılarına göre ise spiritüalizm, varoluşun inceliklerini bilmek, varlık konusunda farkındalığı arttırmak gibi durumları ifade etmektedir. Ancak kavramın ortak unsurlarında göze çarpanlara baktığımızda karşımıza var oluş, anlayış, bilinç, farkındalık gibi ögeler çıktığını görüyoruz diyebiliriz. Kısacası; spiritüel karmaşık görünen ama özünde aynı şeyi savunan bir kavram.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu site, Sitesepeti güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014